reklama
 


Sprawdzian szóstoklasisty

Egzamin gimnazjalny

Matura

Nauczyciele



Zadanie domowe

Wyszukiwarka


Tytuł wypracowania: Znaczenie lasów w przyrodzie.

Rola lasu w życiu i funkcjonowaniu człowieka jest nieoceniona. Człowiek w momencie pojawienia się na Ziemi podporządkował sobie las wraz ze zwierzyną go zamieszkującą, od początku też zaczął wprowadzać w nim zmiany, poprzez wypalanie drzew czy zmianę jego ekosystemu. Las dostarczał człowiekowi pierwotnemu owoce, nasiona, grzyby, miód.

Lasem nazywa się powierzchnię pokrytą drzewostanem, w której drzewa mają wysokość ponad 5 m. i zajmują obszar większy niż 1 ar. W Europie lasy dzieli się na: iglaste, liściaste, mieszane. Skład lasu jest zależny od położenia geograficznego, wysokości nad poziomem morza, odległości od morza oraz wpływu prądów morskich.

Las jako przykład ekosystemu lądowego. Wyróżniamy tu warstwy podstawowe:

    * Warstwa drzew- najwyższy poziom roślinności, w Polsce zazwyczaj sosna, buk, jesion, lipa, olsza, jodła, świerk.
    * Warstwa krzewów- złożona z krzewów i podrostu drzew
    * Warstwa ziół- w skład wchodzą rośliny zielne, krzewinki, siewki drzew i krzewów
    * Warstwa przyziemna- złożona z mszaków i porostów.

Dwie ostatnie określane są mianem runa leśnego.

Warstwa krzewów jest rozwinięta w różnym stopniu. Najpełniej jest rozwinięta wczesną wiosną, wówczas dociera tu najwięcej światła, gdyż korony drzew nie są zbytnio rozwinięte. Podstawowe gatunki krzewów to: leszczyna, kruszyna pospolita, dziki bez. Lasy liściaste zrzucające liście na zimę zasiedlające Europę zachodnią, wschodnią i środkową, są ubogie pod względem florystycznym, czego powodem są zlodowacenia plejstoceńskie.

Lasy stanowią także ostoje dla wielu gatunków zwierząt, owadów i ptaków. Są one ze sobą powiązane łańcuchem troficznym. Zwierzęta zajmują poziomy lasu najbardziej odpowiednie dla swoich potrzeb i wymagań. Np. sowy- stare drzewa, na wysokich drzewach bytują dzięcioły, kowaliki, w samych koronach spotyka się kukułki, drozdy. Żyją tu także ssaki, gady i płazy. Zarówno drapieżcy jak i roślinożercy (sarny, daniele, dziki).

Ściółka pokrywa glebę w lesie. Zasiedlają ją grzyby, bakterie, destruktory, różnego rodzaju owady- mrówki, pająki, chrząszcze). W ściółce rozkładane są szczątki roślin i zwierząt, biorące udział w obiegu azotu. Gleba w lesie ma wysoki poziom próchniczy, jest bardzo urodzajne. W jej spulchnianiu biorą udział takie zwierzęta jak: krety, myszy, dżdżownice, pomagają przemieszczać próchnicę w jej głębsze warstwy.

Powstawanie lasu to proces długotrwały. Może tworzyć się w sposób naturalny lub przy współudziale człowieka. W sposób naturalny las tworzy się wskutek zarastania nowych obszarów, zmianie ulega szata roślinna i fauna oraz cały ekosystem. W rezultacie powstają nowe siedliska. Zasiedlanie nowych terenów nosi miano sukcesji ekologicznej, co powoduje zajmowanie obszarów bezleśnych przez formacje leśne, tworzą się formacje od przejściowych do typowo leśnych. Z postępującą sukcesją leśną zmienia się także życie biologiczne oraz funkcja produktywna lasu. W Polsce tereny leśne zajmują obszar 29% powierzchni.

Ilość i rodzaj dostarczanych surowców zależy od rodzaju lasu, kultury i zwyczajów ludów je zamieszkujących oraz sposób ich wykorzystywania. Las to zbiorowisko obfitujące w grzyby, zioła, żywicę. Jest także schronieniem i ostoją dzikich zwierząt. Jako zbiorowisko pełniące funkcję pozaprodukcyjną kształtuje środowisko, wpływa na jego warunki przestrzenne. Reguluje stosunki wodne, drzewa swoimi korzeniami spowalniają erozję gleby, jest barierą klimatyczną dla wiatru. W Polsce w większości występują lasy iglaste, około 80%. Największe połacie lasów znajdują się w Polsce zachodniej, na pojezierzach i w południowej części kraju. W strukturze siedliskowej w Polsce przeważają lasy iglaste. Bory zajmują 62%, lasy 34%, olsy 2,7%, świerk, jodła 8%.

Najistotniejszym dobrem leśnym jest drewno. W przemyśle drzewnym drewno poddawane jest przeróbkom, ulepszaniu, w rezultacie otrzymuje się z niego różne produkty: papier, celulozę, deski.

Lasy pełnią w środowisku przyrodniczym różne funkcje. Do podstawowych należą:

    * Funkcja produkcyjna (gospodarcza)- produkcja i odtwarzanie biomasy, co zapewnia trwałe użytkowanie drewna i surowców niedrzewnych (użytki gospodarstwa łowieckiego. Lasy są źródłem dochodów ze sprzedaży dóbr i usług, przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy, zasilają budżety lokalne i państwowe. Najważniejsza jest jednak funkcja produkcyjna. Podstawą racjonalnego użytkowania lasów jest jego realizacja zgodna z zgodna z określonymi warunkami przyrodniczymi, wymogami hodowlanymi i ochronnymi.
    * Funkcja pozaprodukcyjna (społeczna, ekologiczna i inne)- lasy zapewniają dostawy tlenu e procesie fotosyntezy, łagodzą skutki efektu cieplarnianego. Stanowią również naturalny filtr przechwytujący zanieczyszczenia pyłowe i gazowe z powietrza, które są niebezpieczne dla drzew iglastych. Powierzchnie leśne wpływają w zasadniczy sposób na kształtowanie klimatu- obniżają temperaturę, zmieniają kierunek wiatru, powodują wzrost wilgotności. Regulują obieg wody w przyrodzie, przeciwdziałają powstawaniu lawin i osuwisk, chronią glebę przed erozją i stepowieniem. Urozmaicają krajobraz. Są terenami atrakcyjnymi turystycznie, stanowią arenę polowań, dostarczają płodów leśnych.

Atrakcyjność lasu zależy od jego wieku, lasy mające ponad 40 lat nazywane są jako rąbne. Muszą spełniać różne warunki np. stan zdrowia czy odpowiednie gatunki drzew. Zdrowe drzewa występują na terenach czystych ekologicznie. Lasy z jednym gatunkiem drzew są słabiej odporne niż wielogatunkowe. Na jakość lasu ma wpływ stan środowiska przyrodniczego, antropopresja. Człowiek w znaczny sposób zmienia oblicze naszej planety, w tym lasy. W Polsce występują lasy o charakterze ochronnym, ich udział wynosi 38% powierzchni wszystkich lasów.

Lasy w Polsce należą do najbardziej zagrożonych w Europie. Na taki stan ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska. Wydalane przez przemysł energetyczny, transport i gospodarkę komunalną związki siarki i azotu wpływają niekorzystnie na ekosystemy leśne, powodując procesy chorobowe lasów, prowadzące w skrajnych przypadkach do całkowitego zamierania drzew. Obecny stan lasów pokazuje postęp cywilizacyjny. Są to ekosystemy bardzo wrażliwe na czynniki antropogeniczne. Słabe przystosowanie do współczesnych warunków i nie nadążanie za tempem zmian powoduje podejmowanie różnego rodzaju działań w celu ich ochrony. Tereny o szczególnie cennych walorach przyrodniczych i krajobrazowych chronione są w parkach narodowych, których całkowita powierzchnia wynosi w Polsce 305,6 tyś. ha., z czego 190 tyś. ha przypada na lasy. Utworzono także rezerwaty przyrody- jest ich w Polsce około 1204 o łącznej powierzchni 130 tyś. ha. w lasach objętych ochroną gospodarka leśna podlega różnym ograniczeniom. Głównym ich celem jest zapewnienie trwałości i właściwego stanu zdrowotnego lasów oraz zachowanie bioróżnorodności.

Najbardziej zanieczyszczone tereny leśne, określane mianem klęski ekologicznej występują w Sudetach, a w szczególności w Karkonoszach i Górach Izerskich. Tu lasy zostały niemal doszczętnie zdegradowane. Gatunkiem najmniej odpornym jest jodła, świerk, sosna, dąb i buk. Oprócz zanieczyszczeń przemysłowych na stan lasów mają wpływ także pożary, owady, szkodniki, grzyby wywołujące choroby infekcyjne. W ostatnich 40 latach szkody spowodowane przez choroby wzrosły pięciokrotnie.


Najnowsze prace

Układ oddechowy ptaków [Biologia]
obrazek2 [wirtualny 2]
woda-test obrazka [Biologia]
test-Rafał [wirtualny 2]
polskie góry [Geografia]

Najnowsze zadania domowe

ZEus dowiedział się o plotkarstwie i gadulstwie Syzyfa,ale zan... [Język polski]
Wypracowanie na temat
II wojny światowej...
 []
na wypoczynek wybrało się 21 dzieci. Jednak dwie siudme nie prz... []
na wypoczynek wybrało się 21 dzieci. Jednak dwie siudme nie prz... []
Masz problem z rozwiązaniem? Wpisz tu treść swojego zadania...... []

Bądź widoczny w portalu!