reklama
 


Sprawdzian szóstoklasisty

Egzamin gimnazjalny

Matura

Nauczyciele



Zadanie domowe

Wyszukiwarka


Tytuł wypracowania: Typy gleb w Polsce.

Glebą nazywamy wierzchnią warstwę skorupy ziemskiej, poddawana działaniem czynników fizycznych i chemicznych, zdolna do utrzymania życia organizmów roślinnych i zwierzęcych.

Powstawanie różnorodnych rodzajów gleb uwarunkowane jest:

- rodzajem skały macierzystej

- warunkami klimatycznymi

- działalnością organizmów żywych

- ukształtowaniem terenu

- stosunkami wodnymi

- działalnością człowieka

- czasem, który towarzyszy tym, czynnikom

Procesem glebotwórczym -nazywamy ogół procesów. Prowadzących do powstania gleby.

a) etapem przygotowawczym tego procesu jest:

- proces wietrzenia i powstanie zwietrzeliny

- proces pochłaniania i zatrzymywania wody i powietrza w przestworach zwietrzeliny

- proces obumierania organizmów żywych

b) właściwym etapem procesu glebotwórczego jest:

- proces przemian fizycznych i chemicznych w glebie

- proces powstawania związku próchniczego

- proces mineralizacji prowadzącej do całkowitego rozkładu szczątków organicznych do postaci związków nieorganicznych

Profilem glebotwórczym - zwiemy pionowy przekrój w glebie, składający się z różnych poziomów genetycznych, powstających w wyniku działania i zachodzenia procesu glebotwórczego.

Żyznością gleby -nazywamy posiadanie przez glebę znacznych zasobów składników pokarmowych, wody i powietrza, których to występowanie warunkuje rozwój i życie roślin.

Urodzajnością gleby - nazywamy możliwości produkcyjne gleby

W Polsce występują znaczne zasoby:

- gleb początkowego stadium rozwoju

- gleb bielicowych

- gleb brunatnych i płowych tworzących jeden kompleks glebowy

- czarnoziemów

- czarnych ziem

- gleb bagiennych

- mad

- rędzin

Największą powierzchnię kraju, stanowiącą około 82% całkowitej powierzchni gleb Polski, stanowią kompleksy gleb bielicowych i zbielicowanych oraz brunatnych i płowych. Różnią się one znacznie od siebie w przypadku odmiennego profilu glebowego, oraz rozmiarami poszczególnych poziomów glebowych.

Gleby początkowego stadium rozwoju - nie posiadają ostatecznie i w pełni wykształconego profilu glebowego. Obszarami ich występowania są góry i tereny rekultywowane, przykładem mogą być piaski wydmowe.

Gleby bielicowe - stanowią 25% całkowitej powierzchni gleb Polski. Dzielimy je na gleby o słabym, średnim i silnym stopniu zbielicowania. Gleba bielicowa składa się z kilkucentymetrowej warstwie próchniczej, przechodzącej w poziom wymywania o jasnoszarej barwie. Jest to rezultatem wymycia wodorotlenku żelaza, glinu, manganu i związków próchniczych w niżej leżące warstwy wymywania. Jednakże gleby te są bardzo wymagające, potrzebują starannego nawożenia i długich procesów pielęgnacji.

Gleby brunatne - zajmują powierzchnię 52% całkowitej powierzchni kraju. Leżą głównie pod umiarkowanie wilgotnymi zbiorowiskami lasów iglastych i mieszanych. Proces ich powstawania nosi nazwę brunatnienia - przebiega on jako wietrzenie minerałów w glebie - są to głównie glinokrzemiany obfitujące w żelazo. Ten uwolniony związek otacza cząstki glebowe dając właśnie brunatne zabarwienie. Nie są one zbyt urodzajnym kompleksem, mimo to wiele upraw w Polsce lokuje się właśnie na glebach brunatnych.

Gleby płowe - zajmują powierzchnię 5% terytorium kraju jako odmiana gleb brunatnych. Tu jednak proces wymycia związków żelaza i cząstek ilastych zachodzi o wiele intensywniej.

Czarnoziemy - zajmują powierzchnie 1% powierzchni kraju, charakteryzują się czarna barwą, duża warstwą próchniczą, co wzmaga ich urodzajność. Powstają na terenach pod łąkami i stepami.

Czarne ziemie - zajmują powierzchnię 2% powierzchni kraju, składem są bliskie czarnoziemom, a powstają na terenach bagnistych, posiadają dużo próchnicy, co właśnie nadaje im czarną barwę.

Gleby bagienne - zajmują powierzchnię 9% powierzchni Polski. Są glebami torfowymi i mułowo - torfowymi. Warunki beztlenowe umożliwiają rozkład szczątków organicznych, co stwarza im określone właściwości. Są bardzo urodzajne, zwłaszcza ich torfowe odmiany, intensywnie nawożone i meliorowane stają się bardzo żyzne.

Mady - zajmują powierzchnię 5% powierzchni Polski, spotkać je można głównie w dolinach rzecznych, tak się dzieje przykładowo na Żuławach, gdzie woda wylewając okresowo przynosi namuły.

Rędziny - zajmują powierzchnię 1% na skale macierzystej wapiennej i gipsowej. Posiadają wysoką zawartość wapnia a spotkać je można głównie na wyżynach.


Najnowsze prace

Układ oddechowy ptaków [Biologia]
obrazek2 [wirtualny 2]
woda-test obrazka [Biologia]
test-Rafał [wirtualny 2]
polskie góry [Geografia]

Najnowsze zadania domowe

ZEus dowiedział się o plotkarstwie i gadulstwie Syzyfa,ale zan... [Język polski]
Wypracowanie na temat
II wojny światowej...
 []
na wypoczynek wybrało się 21 dzieci. Jednak dwie siudme nie prz... []
na wypoczynek wybrało się 21 dzieci. Jednak dwie siudme nie prz... []
Masz problem z rozwiązaniem? Wpisz tu treść swojego zadania...... []

Bądź widoczny w portalu!