reklama
 


Sprawdzian szóstoklasisty

Egzamin gimnazjalny

Matura

Nauczyciele



Zadanie domowe

Wyszukiwarka


Tytuł wypracowania: Koniec II wojny światowej.

Konferencje Państw zwycięskich

Powojenne przyszłość świata została ustanowiona podczas konferencji Wielkiej Trójki, a mianowicie Franklina D. Roosevelta (Stany Zjednoczone), Winstona Churchilla (Wielka Brytania) i Jozefa Stalina (ZSRR), na konferencjach w Teheranie, Jałcie, Poczdamie. Do 1943 roku Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wyraźnie unikały wszelkich decyzji politycznych i terytorialnych, które dotyczyłyby powojennego ładu aż do momentu zakończenia właściwych działań wojennych. F. D. Roosevelt konsekwentnie, niemal od samego początku dążył do ukształtowania po wojnie ogólnoświatowego ładu powojennego, który miał być gwarantowany przez międzynarodową organizację bezpieczeństwa. Organizacja ta miała się, w myśl jego koncepcji, opierać się na podpisanej w 1942 roku ?Deklaracji Narodów Zjednoczonych?. Czołową rolę miały w niej odgrywać takie państwa jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, ZSRR i Chiny. Amerykanie nie godzili się na sankcjonowanie zmian terytorialnych, które zostały dokonane w trakcie wojny przy użyciu siły lub pod jej groźbą. Nie godzili się również na podział Europy. Ową polityką odraczania wszelkich decyzji (postponement) odrzuciła jako pierwsza Wielka Brytania. W odróżnieniu od USA koncentrowała się ona bardziej na sprawach Europy. Ogromną rolę odegrała przy tym wzmacniająca się pozycja ZSRR na europejskim kontynencie.

Spotkanie Churchila ze Stalinem

W październiku 1944 roku w Moskwie doszło do spotkania W. Churchilla z J. Stalinem. Brytyjski premier zaproponował generalissimusowi objęcie przez ZSRR odpowiedzialności za rozwój wydarzeń w Rumunii w 90%, Bułgarii w 75%, a w 50% na Węgrzech i w Jugosławii. Strona brytyjska miała objąć swą odpowiedzialnością wydarzenia w Grecji w 90%. Udział w tym miały mieć też Stany Zjednoczone. Postulat ten został przez ZSRR przyjęty, ale w przedłożonych przez W. Mołotowa  (minister spraw zagranicznych ZSRR) i J. Stalina. Na owym spotkaniu omawiano też kwestie krajów bałtyckich i Polski. W. Churchill uznał, iż przyszłość Litwy, Łotwy i Estonii jest wewnętrzną sprawą ZSRR. Inaczej wyglądała nieco sytuacja ze sprawą polską. 12 października przybyła do stolicy imperium radzieckiego polska delegacja na czele z premierem rządu emigracyjnego ? Stanisławem Mikołajczykiem, która nie godziła się, co zresztą oficjalnie przekazano, na ustalenie konferencji w Teheranie, które dotyczyły przyszłej granicy wschodniej (tzw. linia Curzona). W. Churchill podczas październikowego spotkania próbował, choć bezskutecznie, przekonać Mikołajczyka do przyjęcia i zaaprobowania nowej wschodniej granicy państwa polskiego.

Konferencja w Jałcie

Dalsze ustalenie zasad powojennego ładu przyniosły: konferencja jałtańska ? obradująca w dniach od 4 do 11 lutego 1945 roku oraz konferencja w Poczdamie (ostatnia konferencja Wielkiej Trójki). Uchwały konferencji jałtańskiej uregulowały łącznie 9 najważniejszych spraw..

I.        Mocarstwa uzgodniły treść ?Deklaracji o Wyzwolonej Europie?. Zobowiązano się w niej do udzielenia pomocy narodom wyzwolonym spod okupacji niemieckiej oraz narodom byłych państwa satelickich. Deklaracja ta zawierała, wprowadzone już przez Kratę Atlantycką, prawo wszystkich narodów do wyboru własnej formy rządów.

II.      Podjęto decyzję o podziale Niemiec na strefy okupacyjne. Podział ten miał być dokonany po podpisaniu przez Niemcy aktu bezwarunkowej kapitulacji. Zgodnie z przyjętymi zasadami miały powstać strefy: amerykańska, brytyjska, radziecka i francuska, która miała być wyodrębniona ze strefy amerykańskiej i angielskiej. Dokładne wytyczenie granic tej strefy znalazło się w gestii Europejskiej Komisji Doradczej, która została powołana do życia na mocy decyzji konferencji ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Trójki, jaka miała miejsce w dniach od 19 do 30 października 1943 roku w Moskwie.

III.    Postanowiono powołać do życia Sojuszniczą Radę Kontroli, która miała być najwyższą władzą w Niemczech. Jej siedziba miała się znajdować w Berlinie, a zasiadać w niej mieli naczelni dowódcy czterech mocarstw.

IV.    Ustalono, iż podatną do dyskusji na temat reparacji wojennych będzie suma 20 miliardów dolarów, w tym 10 miliardów dla ZSRR. Miały być one płacone w formie demontażu urządzeń produkcyjnych, konfiskaty niemieckich aktywów zagranicznych, dostawa towarów z produkcji bieżącej oraz  pracy niemieckich jeńców wojennych.

V.      Postanowiono zlikwidować niemiecki sztab generalny, a także usunąć lub zniszczyć wszelkie urządzenia wojskowe oraz ukarać wszystkich zbrodniarzy wojennych.

VI.    Postanowiono utworzyć w Polsce i Jugosławii rządu narodowe. W ich skład mieli wejść przedstawiciele krajowych rządów lewicowych, a także rządów emigracyjnych oraz znane osobistości poza sfer rządowych. Tak powstałe rządy narodowe musiały jak najszybciej uzyskać legitymizację na mocy powszechnych i wolnych wyborów.

VII.  Podjęto uchwałę o przesunięciu granic Polski na zachód. Granicą wschodnią miała być linia Curzona z odchyleniami 5-8 kilometrów na korzyść strony polskiej. W zamian za to Polska miała otrzymać, w formie rekompensaty, przyrost terytorialny na zachodzie i północy ? kosztem Niemiec. Ostateczny kształt polskiej granicy zachodniej miał zostać ustalony podczas konferencji pokojowej.

VIII.             Postanowiono zwołać do San Francisco dnia 25 kwietnia 1945 roku konferencję założycielską  ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych). Konferencja ta miała opracować ?Kartę Narodów Zjednoczonych?.

IX.    Uzgodniono przystąpienie ZSRR do wojny z Japonią w dwa, lub ewentualnie w trzy miesiące po zakończeniu działań wojennych w Europie i kapitulacji Niemiec. W zamian za udział w tej wojnie ZSRR miał odzyskać utracone w 1905 roku na rzecz Japonii tereny: południowa część wyspy Sachalin, wszystkie wyspy do niej przyległych, Wyspy Kurylskie oraz umiędzynarodowienie portu Tallin, ponowne wydzierżawienie Portu Artura jako radzieckiej bazy morskiej, wspólną z Chinami eksploatację kolei wschodniochińskej oraz południowomandżurskiej.



Najnowsze prace

Układ oddechowy ptaków [Biologia]
obrazek2 [wirtualny 2]
woda-test obrazka [Biologia]
test-Rafał [wirtualny 2]
polskie góry [Geografia]

Najnowsze zadania domowe

ZEus dowiedział się o plotkarstwie i gadulstwie Syzyfa,ale zan... [Język polski]
Wypracowanie na temat
II wojny światowej...
 []
na wypoczynek wybrało się 21 dzieci. Jednak dwie siudme nie prz... []
na wypoczynek wybrało się 21 dzieci. Jednak dwie siudme nie prz... []
Masz problem z rozwiązaniem? Wpisz tu treść swojego zadania...... []

Bądź widoczny w portalu!